Start, czyli o tym blogu

      Jako entuzjastka turystyki rowerowej spotykam się czasami z problemem braku opracowań kartograficznych dla długich szlaków rowerowych. Na obszarze Polski jest wytyczonych (nie zawsze oznakowanych w terenie) trochę długodystansowych szlaków, które mogą stać się pomysłem na rowerową wyprawę. Niektóre z nich w różnym stopniu nadają się do wykorzystania w turystyce rowerowej.

Jadę

 

Na łamach tego bloga będę przedstawiać różne długie szlaki biegnące przez nasz kraj, między innymi te, które docelowo mają należeć do sieci EuroVelo. Aby ułatwić zorganizowanie wycieczki danym szlakiem lub po terenach, przez które on przebiega, będę podawać informacje, jakie mapy turystyczne pokrywają przebieg rowerowej trasy. Dla niektórych szlaków zostały wydane specjalnie im dedykowane mapy, atlasy czy przewodniki, o tych mi znanych też tutaj napiszę. Takich publikacji jest jednak niewiele, a te które są, dotyczą czasami tylko jakiegoś odcinka szlaku. Dlatego trzeba sobie radzić, kompletując mapy turystyczne. Celem bloga jest ułatwienie tego zadania.


Będę tu proponować publikacje, które znam, widziałam i wiem, że pokazują obszar, przez który biegnie omawiana trasa. Najlepiej takie, na które dany szlak jest naniesiony. Zdaję sobie sprawę, że ten warunek nie zawsze będzie spełniony. Nie wszystkie szlaki są na mapach pokazane. Mówię tutaj cały czas o mapach turystycznych, pokazujących wszystkie rodzaje dróg, również polne, po których często prowadzone są szlaki, a których nie znajdziemy na mapach samochodowych. Więcej o kryteriach doboru map tutaj.


    

3 komentarze:

Szymon / Znajkraj.pl pisze...

Gratuluję pomysłu na blog :), mało tak praktycznych miejsc w 'rowerowym' Internecie :]

Prawdę mówiąc, sami rzadko kierujemy się przebiegiem szlaku w planowaniu wycieczki. Wybieramy cel, patrzymy na mapę... Może to takie przyzwyczajenie z kiedyś, gdy o dobry szlak rowerowy nie było łatwo.

Czas to zmienić, będą zaglądał :), pozdrawiam :]

PA pisze...

Ja właściwie działam podobnie - wybór celu i planowanie trasy na mapie. I jeżeli się okazuje, że w danym kierunku biegnie jakiś sensownie wytyczony szlak, to się z niego korzysta na dłuższym czy krótszym odcinku. Ale czasami się zdarzyło, że samo istnienie szlaku podsunęło mi pomysł na wycieczkę.

Życzę wielu satysfakcjonujących podróży szlakami i poza szlakiem ;) Pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa!

Michał Gruba pisze...

Działam podobnie. Trasę wstępną planuję w google maps. Zapisaną przesyłam do księgarni ksiegarniamapnik.pl a oni za darmo przesyłają wykaz wszystkich dostępnych map papierowych w Polsce na wybranej trasie. Fajnie że można również podać interesującą skalę. 1:50000 to najlepsza skala do sprawnego poruszania się rowerem i wybierania dróg mało uczęszczanych przez samochody.