Kryteria doboru map

W blogu będę proponować mapy jak najbardziej przydatne w turystyce rowerowej. Czyli przede wszystkim mapy turystyczne w skali ok. 1:50 000. Czasami zdarzają się wydawnictwa dedykowane specjalnie danemu szlakowi rowerowemu, takie też będą tu proponowane.

Jeżeli dla obszaru, przez który przebiega dany szlak nie znajdę dokładniejszej mapy turystycznej, na takim odcinku zostanie zaproponowany odpowiedni arkusz mapy topograficzno-turystycznej Polski w skali 1:100 000 Wojskowych Zakładów Kartograficznych WZKart.

    Kilka lat temu wydawnictwo BiK z Piły wydało atlasy przedstawiające znakowane szlaki rowerowe w różnych województwach, jednak mapy znajdujące się w tych atlasach są w różnej skali, zazwyczaj ok. 1:200 000. Wiem, że są rowerzyści, którym taka skala w zupełności wystarcza. Ale tutaj postaramy się przedstawiać mapy dokładniejsze. Przede wszystkim ze względu na to, że szlaki rowerowe często prowadzone są drogami polnymi, leśnymi, których zazwyczaj nie ma na mapach w skali 1:200 000 i mniejszej (mniej dokładnej). Jeżeli szlak jest dobrze oznaczony w terenie, a drogi przez które prowadzi są przejezdne, to nie ma problemu. Często jednak rzeczywistość okazuje się nieco inna i trzeba się posiłkować dokładną mapą.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Bardzo fajny pomysł. Szkoda, że szlaki rowerowe w Pl są bardzo słabo oznakowane w terenie, jezeli sa juz jakies znaki namalowane na drzewach itd to nie ma drogowskazów dokąd one prowadza i czesto nie sa naniesione na żadne mapy turystyczne...