Centralny Szlak Rowerowy Roztocza i szlaki regionu lubelskiego - mapy

       Centralny Szlak Rowerowy Roztocza ma długość ok. 270 km i łączy Kraśnik z Lwowem.  Przecina Roztocze Zachodnie, Roztocze Środkowe i Roztocze Wschodnie (również ukraińskie). Przebiega przez takie miejscowości jak Goraj, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów, Susiec, Hrebenne i na Ukrainie Rawa Ruska (Rava Rus'ka), Magierów (Maheriv), Krechów (Krehiv), Żółkiew (Zhovkva), Janów (Ivano-Frankove), Brzuchowice (Briukhovychi) - dzielnica Lwowa. Odcinek Hrebenne-Lwów nie jest oznakowany w terenie, jest to propozycja dojazdu do Lwowa drogami bezpiecznymi o małym natężeniu ruchu.

Widok ze szlaku

   
Centralny Szlak Roztocza jest jednym ze szlaków regionu lubelskiego, o których  postanowiłam napisać m.in. dlatego, że układają się one prawie w pierścień, łączą ze sobą i dają możliwość stworzenia urozmaiconej i atrakcyjnej dłuższej trasy.
No i bardzo istotna sprawa - zostały dla nich opracowane bardzo fajne mapy rowerowe. Publikacje te zostały wydane przez wydawnictwo Kartpol z Lublina (grupa CartoMedia). Są złożone w harmonijkę, która bardzo wygodnie układa się w mapniku. Skala 1:50 000 (z wyjątkiem ukraińskiego odcinka Centralnego Szlaku Roztocza, którego mapa ma skalę 1:100 000). Oznaczono na nich kolorami różne rodzaje nawierzchni drogi, po której biegnie szlak. Na drugiej stronie bardzo czytelny profil podłużny szlaku, informator krajoznawczy oraz informacje praktyczne, takie jak noclegi przy szlaku czy gastronomia. Na stronie szlaków regionu lubelskiego można zobaczyć, jak wyglądają mapy, o których mowa, a także poczytać o szlakach i obejrzeć profile. Tu dla przykładu mapa odcinka Kraśnik-Zwierzyniec. Mapy można oczywiście nabyć w wersji papierowej. Uaktualnienie 2015: mapy zostały wydane w formie przewodnika "Regionalne Szlaki Rowerowe Lubelszczyzny".

    Opracowanie tego typu map dla większej ilości szlaków rowerowych w Polsce byłoby ideałem. A może za bardzo ułatwiłoby planowanie rowerowych wojaży? Dla mnie odkrycie map rowerowych regionu lubelskiego było inspiracją na wakacyjną wyprawę po wschodzie Polski, która pierwotnie miała mieć przebieg cały czas blisko ukraińskiej i białoruskiej granicy, ale po zapoznaniu się z przebiegiem szlaków woj. lubelskiego, została zmodyfikowana tak, żeby z wykorzystaniem tych szlaków przy okazji przejechać przed Roztocze aż nad Wisłę, wrócić na wschód przez Wyżynę Lubelską i Polesie Lubelskie. W ten oto sposób powstała trasa z Przemyśla do Białegostoku przez Kazimierz Dolny nad Wisłą.

       Wracając do Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza i map mu dedykowanych dodam, że oprócz wspomnianej już mapy rowerowej wydanej przez Kartpol, dobrze jest mieć przy sobie jakąś mapę turystyczną przedstawiającą szerszy teren niż tylko najbliższe okolice szlaku. Teren przez który biegnie Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, jest przedstawiony m. in. na tych mapach: 

Lp.
Tytuł
Skala
Wydawca
Odcinek szlaku
Szlak jest naniesiony na mapę
Uwagi
1
Centralny Szlak Rowerowy Roztocza Kraśnik - Lww CartoMedia
Centralny Szlak Rowerowy Roztocza
1:50'000
Kartpol / CartoMedia
Kraśnik - Lwów
TAK
Komplet 3 map rowerowych.
Nakład wyczerpany
2 Przeowdnik z mapami rowerowymi regionu lubelskiego Regionalne Szlaki Rowerowe Lubelszczyzny: mapy * profile terenu * opisy 1:50'000 Kartpol / CartoMedia Kraśnik - Hrebenne TAK Oprócz map Centralnego Szlaku Roztocza opracowanie zawiera również mapy 6 innych szlaków.
3 Centralny szlak rowerowy Roztocza Kraśnik - Zwierzyniec Szlaki rowerowe regionu lubelskiego: Kraśnik - Zwierzyniec 1:50'000 Kartpol / CartoMedia Kraśnik - Zwierzyniec TAK
4 Centralny szlak rowerowy Roztocza Zwierzyniec - Hrebenne Szlaki rowerowe regionu lubelskiego: Zwierzyniec-Hrebenne 1:50'000 Kartpol / CartoMedia  Zwierzyniec - Józefów - Hrebenne TAK
5
Roztocze Zachodnie Rwnina Biłgorajska Paweł Wład
1:60'000
Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład
Stróża Kol. (ok. 4 km od początku szlaku w Kraśniku) - Zwierzyniec - Józefów
TAK

6
Roztocze Wschodnie Paweł Wład
1:60'000
Wydawnictwo Turystyczne Paweł Wład
Józefów -Hrebenne
TAK

7
Odcinek Hrebenne - Żółkiew
1:100'000
KVKF Kijów
Hrebenne - Żółkiew - Krechów
NIE
Mapa ukraińska, język rosyjski
8
Odcinek Krechów - Lwów
1:100'000
KVKF Kijów
Krechów - Lwów
NIE
Mapa ukraińska, język rosyjski
9
Roztocze od Kraśnika do Lwowa WZKart.
1:200'000
Wojskowe Zakłady Kartograficzne WZKart.
Kraśnik - Lwów
NIE
Mapa mniej szczegółowa ze względu na skalę, ale są na niej pokazane wszystkie drogi, którymi wg mapy rowerowej (1) po biegnie szlak na terenie Ukrainy.

Jeżeli chcesz wygodnie kupić mapy na Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, są one zebrane w jednym miejscu w sekcji "Produkty powiązane" pod tym adresem

Brak komentarzy: